Program Bezpieczny kredyt 2%

to nowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego który ma pomóc młodym osobom w zakupie lub budowie pierwszej nieruchomości. Główną korzyścią tego programu będzie atrakcyjna dopłata do raty kredytowej przez okres 10 lat, co w porównaniu z zwykłym kredytem mieszkaniowym jest korzystnym finansowo rozwiązaniem.

Planowanym terminem wprowadzenia programu jest lipiec 2023, a jego zakończenie przewidziane jest na 31 grudnia 2027

Prace nad projektem jeszcze trwają i pewne zapisy mogą jeszcze ulec zmianom, natomiast wpisy zawarte w tym artkule są interpretacją opartą na informacjach dostępnych na chwile obecną. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami źródłowymi na końcu artykułu.


Co możemy sfinansować Bezpiecznym Kredytem 2%

Bezpieczny kredyt  2% i Rodzinny kredyt mieszkaniowy mogą zostać udzielone w celu pokrycia całości albo części wydatków służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych gospodarstwa domowego kredytobiorcy, ponoszonych w związku z: 

 • budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu
 • nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem
 • stanowiących wkład budowlany

Aby ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2% muszą być spełnione następujące warunki:
 • musisz posiadać zdolność kredytową na wnioskowana kwotę.
 • nie możesz mieć ukończone 45 lat.

  Wyjątek: W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2%, będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich.

 • Nie posiadasz i nie posiadałeś/łaś lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
  Wyjątkiem od powyższego jest sytuacja kiedy to nieruchomość została nabyta w formie spadku w udziale do 50% lub osoba która otrzymała nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny zbyła ją przed osiągnięciem pełnoletności 
 • Nie jesteś lub nie byłeś/łaś stroną umowy innego kredytu udzielonego w celu nabycia prawa własności  lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

O jaką kwotę kredytu będzie można się ubiegać się ?
 • dla jednego kredytobiorcy do 45 roku życia maksymalna kwota wnioskowanego kredytu to 500 tys. zł
 • dla małżeństwa lub rodzica/ców z dzieckiem - 600 tys. zł

Wkład własny kredytobiorcy nie będzie mógł być wyższy niż 200 tyś. Oznacza to że maksymalna wartość lokalu mieszkalnego  to 700 tyś w pierwszym przypadku i 800 tyś w drugim przypadku.

Wyjątkiem dotyczącym wkładu własnego będzie budowa domu na własnej działce gdzie wartość (gołej )działki nie będzie mogła przekroczyć 400 tyś a wartość całej inwestycji 1mln zł.

W przypadku braku wkładu własnego przy spełnieniu określonych będzie możliwość skorzystania z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.


 Jak długo potrwa dopłata do rat?

Dopłata do rat kredytu będzie przysługiwała przez okres 120 miesięcy, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych).Po upływie 10 lat zmieni się sposób spłaty na raty równe i oprocentowanie zmienne.

Podsumowując, Bezpieczny kredyt 2% to bardzo ciekawa propozycja dla młodych ludzi którzy chcą zainwestować w swoje pierwsze mieszkanie lub dom oraz zaspokoić potrzeby mieszkaniowe.

Program wprowadza dopłaty do rat kredytowych aż przez 10 lat ,co znacząco obniża koszty jego spłaty. Oczywiście, decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być przemyślana i dostosowana do możliwości finansowych. Warto jednak zwrócić uwagę na ten program i poważnie go rozważyć ponieważ jest to bardzo interesująca alternatywa.

Po szczegółowe informacje zapraszamy również do Ustawy z 1 października 2021 o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, oraz projekcie Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z dn. 31 stycznia 2023

Zapraszam do kontaktu:
Grzegorz Zieliński
+48 691 528 008
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Odwiedziny

Odsłon artykułów:
1713280